• Strona internetowa: gazetazabrzeska.pl to najnowsze wiadomości z terenu Zabrzega i najbliższej okolicy. Na stronie znajdzie się miejsce na artykuły o tematyce związanej z miejscowością, porady i inne przydatne dla mieszkańców informacje.

Taroki

Najkrótsza historia kart taroka
– cytat z ksiązki Wojciecha Jóźwiaka pod tytułem “Tarok wróżebny i wizyjny”.

Tarok powstał w północnych Włoszech w epoce renesansu.
Wszelkie legendy o jego pochodzeniu z Egiptu, od Cyganów i inne fantazje są późniejszym wymysłem. Najwcześniejsze historyczne ślady istnienia tych kart to fresk zatytułowany “Grający w tarocchi” z pałacu Casa Boromeo, namalowany około roku 1440 oraz księga rachunkowa dworu książąt d`Este w Ferrarze, w której w 1442 r. odnotowano zakup czterech talii “kart do gry w tryumfy”, di carticelle da trionfi. Karty te nazywano wówczas po włosku trionfi.

DSCF0082Nazwa “tarok” – po włosku tarocco, a w liczbie mnogiej tarocchi – pojawiła się dopiero w następnym, XVI wieku. Najwcześniejszy tekst, w którym wymieniono nazwy kart atutowych, pochodzi z około 1500 roku. Najstarsze karty zachowane do dziś powstały około 1460 roku i pod wieloma względami różnią się od taroka używanego w późniejszych wiekach i obecnie. Zanim powstała “gra w tryumfy”, czyli późniejszy tarok, znano już zwykłe karty do gry, które – jak wskazują badania – od początku składały się, tak jak obecne karty do brydża, z czterech zestawów (w czterech “kolorach”) po 13 kart każdy.
Najstarsze wzmianki o kartach pochodzą z roku 1377, kiedy niemal jednocześnie wzmiankowano o nich w zapiskach pochodzących z Florencji, Paryża, Bazylei, Sieny, Ratyzbony i Viterbo (koło Rzymu). Karty i gra w karty zostały wynalezione w Chinach i stąd przez Persję i arabski Lewant przewędrowały – zmieniając się po drodze – do Europy. Jednak nigdzie poza Europą nie znaleziono żadnych śladów czegoś, co przypominałoby atutowe karty taroka.
Tarok powstał jako talia do gry i był salonową rozrywką ówczesnych włoskich arystokratów. Karty te były jednak projektowane ze szczególnym zamysłem: zawierały obrazy ze starożytnej mitologii i astrologii oraz inne symboliczne alegorie. Istniał związek między treścią kart, a “żywymi obrazami”, które wystawiano podczas tryumfalnych pochodów, organizowanych przez władców renesansowych miast-państw włoskich.

W szesnastym wieku tarok przenika do sąsiedniej Francji, gdzie powstaje talia uważana dziś za wzorcową, standardową – Tarot de Marseille, czyli tarok marsylski. W samej Italii, ojczyźnie taroka, zainteresowanie tą grą słabnie, w każdym razie przestaje ona być ulubioną rozrywką najwyższych sfer, idzie w lud.
Z tamtego najwcześniejszego okresu nie zachowały się żadne wzmianki, aby kart tarota używano do innych celów niż gra. Nie wiemy więc, czy ktokolwiek używał go do wróżenia lub do medytacji. Byłoby jednak dziwne, gdyby zestaw obrazów tak naładowany symbolicznymi treściami nie służył do tych ezoterycznych celów.

Wojciech Jóźwiak “Tarok wróżebny i wizyjny”

Więcej o rozgrywkach tarokowych znajduje sie  tutaj:  kliknij…

Komentowanie jest wyłączone.